Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Wycieczka do Warszawy


Dzień 1. – 26.10.22 r. Po przybyciu do Warszawy pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W jesiennej odsłonie zachwyciły nas dalie i róże. Następnym obiektem, który zwiedzaliśmy był historyczny zespół miasta z traktem królewskim oraz Wilanów. Zobaczyliśmy w jakich warunkach mieszkał król Jan III Sobieski i jak przez lata rozbudowywano Pałac. Dowiedzieliśmy się o fascynacji króla mitologią, szczególnie patrząc na monumentalny pomnik przedstawiający Jana II Sobieskiego na koniu. Na koniec dnia udaliśmy się do Muzeum Łazienek Królewskich.

Dzień 2 – 27.10.22 r. W kolejnym dniu wycieczki zwiedziliśmy Zespół Zabytkowych Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach. Skupieni szliśmy pomiędzy grobami sławnych Polaków. Obok grobu Juliana Tuwima oraz Marii Konopnickiej mogliśmy zobaczyć miejsce pochówku generałów, profesorów a także znanych aktorów. Dotarliśmy do alei brzozowych krzyży, aby oddać hołd pamięci i zapalić znicz na grobach „Alka”, „Rudego” i „Zośki” – znanych nam bohaterów „Kamieni na szaniec”. Tego dnia zwiedziliśmy również Zamek Królewski, Rezydencję Królów Rzeczypospolitej. Z niedowierzaniem słuchaliśmy o doszczętnym zniszczeniu Zamku podczas II Wojny Światowej. Najpierw podpalony a następnie wysadzony został zrównany z ziemią ważny zabytek naszego dziedzictwa kulturalnego. Przechodząc przez kolejne komnaty pani przewodnik wskazywała nam elementy ocalałe z pożaru. Wszystkie zegary w Zamku Królewskim wskazują godzinę tego tragicznego wydarzenia z 17 września 1939 roku – była wtedy 11.00.  Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się pod Pałac Prezydencki, gdzie byliśmy świadkami przejazdu kolumny Prezydentów Polski i Czarnogóry pod pomnik Nieznanego Żołnierza, a następnie spacerem udaliśmy się na Uniwersytet Warszawski. Muzeum Powstania Warszawskiego wywarło na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy uczestniczyć w projekcji filmu 3D „Miasto Ruin”, przedstawiającego zniszczoną Warszawę z lotu ptaka. Rekonstrukcja warszawskich kanałów, w których ukrywali się ludzie i przejście nimi pomogły nam jeszcze bardziej poczuć grozę tamtych czasów. Uświadomiliśmy sobie jak ogromnym złem jest wojna dla Ojczyzny, ludzi, dzieci.

Dzień 3 – 28.10.22 r. W ostatnim dniu wycieczki czekała na nas zabawa przez naukę w Centrum Nauki Kopernik. Odkrywaliśmy każdym zmysłem tajniki fizyki, chemii oraz biologii. Tuż przed powrotem nasze oczy cieszyły widoki z dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

/J.K/

Galeria